środa, 30 grudnia 2009

Sakura

Wiosnę poczułam w środku zimy... Tak jakoś. Uwielbiam kwitnące wiśnie i właśnie dziś o nich zamarzyłam...

Ale od czego jest internet? Oto garść informacji i zdjęć z wszechwiedzącego google ;)

Sakura to japońska nazwa ozdobnych drzew wiśniowych (Prunus serrulata) i ich kwiatów. To wszędobylski i wszędzie znany symbol Japonii umieszczany prawie na wszystkim (czemuż by nie? takie piękne...)

Ulubioną odmianą Japończyków jest Somei Yoshino - jej kwiaty są niemal całkowicie białe, lekko zabarwione bladym różem. Kwiaty rozwijają się i zwykle opadają w ciągu tygodnia, zanim jeszcze rozwiną się liście.

Co roku Japończycy śledzą sakura zensen, czyli Front Kwitnienia Wiśni. Co wieczór prognozy są nadawane po prognozie pogody w programach informacyjnych. Kwitnienie rozpoczyna się na Okinawie w lutym i zazwyczaj dociera do Kioto i Tokio na przełomie kwietnia i maja. Następnie przesuwa sie na północ, kilka tygodni później osiągając Hokkaido. Japończycy z uwagą śledzą te prognozy. Razem z przyjaciółmi i rodziną udają się do parków, świątyń i chramów na hanami - przyjęcie połączone z oglądaniem kwiatów. Festiwale hanami celebrują piękno sakury, a dla wielu są okazją do relaksu i podziwiania pięknych widoków.

Na zdjęciu Somei Yoshino (Prunus X yedoensis (Otto-numa park, Tsuchiura, Ibaraki, Japan, April 2008)


I różne niezidentyfikowane...

Kocham też koty, a co może być lepsze niż dwie miłości na raz?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Waszą obecność, a jeszcze bardziej za każdy ślad, który tu zostawiacie - każdy jest dla mnie bardzo ważny!